Vlašimský zámek s anglickým parkem
Původně hrad byl založen po roce 1318 Hynkem z Vlašimi a rozšířen v polovině 15. století Mikulášem Trčkou z Lípy. Z původního gotického hradu, který byl budován především ve 14. století za vlastnictví rodu Jenštejnů, se dodnes zachovaly pozůstatky v architektuře severního zámeckého křídla s věží. Za Jana Ostrovce z Kralovic začala po roce 1580 přestavba na renesanční zámek skončená roku 1620. Za Františka Viléma Talmberka od roku 1654 byl objekt rozšiřován. Konečná podoba zámku byla upravena v 2. polovině 18. století za Karla Josefa Auersperga. Po roce 1846 přibyla brána čestného dvora a novogotické vstupní brány. Zámek je čtyřkřídlý, dvoupatrový, s polygonální hodinovou věží s nízkou bání v severním křídle a hospodářskými budovami. Ve středním křídle je patrná dvorní přístavba, na severu je pravoúhlý renesanční schodišťový přístavek členěný v patrech polosloupy. U brány uzavírající čestný dvůr najdete nejmladší východní křídlo barokní s pilastrovým členěním fasád. Zámek byl silně pozměněn, ve věži byla zachována kaple z roku 1771 a divadlo z poloviny 19. století s originální tapetovou výzdobou. Krajinářský zámecký park byl založen roku 1775 v údolí Blanice. Od roku 1945 zámek patří městu Vlašimi. V současnosti zde sídlí Muzeum Podblanicka a Střední odborné učiliště.V roce 2005 proběhla za podpory Evropské unie rekonstrukce romantických staveb a pro veřejnost bylo zpřístupněno mnoho nových prostor v zámku i parku. V zámku sídlící Muzeum Podblanicka nabízí expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí, expozici o vlašimském zámku i přírodě Podblanicka. Možné je zde vystoupit na zámeckou věž, která slouží jako rozhledna. Na zámeckém nádvoří je možné navštívit Turistické informační centrum s širokou nabídkou propagačních materiálů. Zde si také mohou návštěvníci zakoupit vstupenky na prohlídkový okruh parkem s průvodcem a návštěvou interiéru jednotlivých romantických staveb. Vlašimská brána je zpřístupněna veřejnosti jako Podblanická galerie, ve které jsou umístěna výtvarná díla místních umělců. Ve Starém hradě je instalována expozice s rytinami zobrazujícími původní stav romantického parku několik let po jeho založení. Jsou zde rovněž informace o jeho přírodních zajímavostech. Naučná stezka prochází parkem v délce cca 3 km a na 16-ti zastaveních představuje přírodní, historické a architektonické zajímavosti. Naučná stezka prochází parkem v délce cca 3 km a na 16-ti zastaveních představuje přírodní, historické a architektonické zajímavosti. Znosimská brána slouží jako občerstvení – cukrárna a v její těsné blízkosti je umístěno pět pískovcových soch vzniklých na téma „dětská fantazie“ v rámci sochařského sympozia. Občerstvení a stravování je možné ve všech koncích zámeckého parku, jednak ve výše uvedené Znosimské bráně, v Domašínské bráně je stylová restaurace a v zámku restaurace s pivnicí a vinárnou.
Zámek
Muzeum Podblanicka ve Vlašimi
Zámecké parky a historie parku ve Vlašimi
Expozici si můžete prohlédnout ve II. patře zámku ve Vlašimi. Expozice věnovaná Historii zámku mapuje stavebně historický vývoj zámku a rody, které se nejvíce zapsaly do historie vlašimského panství. Expozice Zámecké parky v úvodu nastiňuje vývoj zahradního umění v evropských státech zejména v Anglii a Francii, který zčásti ovlivnil zakladatele vlašimského romantického parku Marii Josefu hraběnku z Trautsonu a Falkensteina a Karla Josefa hraběte z Auerspergu při parkových úpravách.
Expozice je koncipována jako procházka parkovými cestami po jednotlivých významných místech a architektonických objektech, které již v parku neexistují nebo jsou z nich pouze torza. Z některých romantických objektů se podařilo zachránit zajímavé artefakty. Jedná se zejména o litinovou plastiku žáby z fontány u jižní strany zámku, ale také čínskou terakotovou plastiku z Čínského pavilónu. Vystavena je i bronzová socha Diany, kterou Muzeum Podblanicka v 70. letech 20. století zachránilo před zničením a dalo zrestaurovat.
Zrcadlo minulosti – dlouhodobá výstava
Výstava navazuje na vlastivědnou expozici a představuje průřez bohatým sbírkovým fondem Muzea Podblanicka. Prostřednictvím více jak 420 exponátů přibližuje pestrost každodenního života našich předků. Zajímavostí je výčepní pult z konce 19. století, který byl zachráněn ze zaniklé hospody v Růžkových Lhoticích u Čechtic. Výstava byla veřejnosti zpřístupněna v červnu 2001 při příležitosti 105. výročí založení Muzea Podblanicka.
Expozice loveckého a sportovního střelectví
Expozice vznikla ve spolupráci s firmou Sellier a Bellot a.s. ve Vlašimi. Jsou zde vystavené palné zbraně s různým vývojovým stupněm konstrukce střelného mechanismu a zdobných prvků. Podstatnou část expozice tvoří střelivo dokládající rozmanitost používaných technologických postupů a materiálů jeho výroby. Mezi exponáty jsou také patentní listiny a jiné archiválie dokládající bohatou historii továrny Sellier a Bellot sídlící od roku 1937 ve Vlašimi. Expozici vhodně doplňují preparované trofeje exotických zvířat, z nichž největší pozornost na sebe poutá medvěd.
Obnovený zámecký park ve Vlašimi
Reprezentativní vlašimský zámek vznikl na přelomu 16. a 17. století renesanční přestavbou původního gotického hradu. Dnešní podobu získal během 19. století zásluhou knížat z Auerspergu, v jejichž držení byl až do roku 1945. V poslední čtvrtině 18. století založil tehdejší majitel panství Karel Josef z Auerspergu společně se svou chotí Marií Josefou z Trautsonu v blízkém údolí řeky Blanice na místě bývalé obory a zámecké zahrady romantický park, postupně doplňovaný drobnými stavbami. Park, který byl již krátce po svém vzniku označován za jeden z nejkrásnějších v Čechách dnes představuje jeden z nejzachovalejších romantických parků ve střední Evropě. Areál má rozlohu 70 ha, většina parkových staveb je po rekonstrukci využívána jako výstavní prostory či výletní restaurace a občerstvení. Kromě parku je veřejnosti přístupný rovněž zámek, v jehož interiérech sídlí Muzeum Podblanicka, a zámecká věž, která slouží jako rozhledna.
HISTORIE VLAŠIMSKÉHO ZÁMKU.
Původní hrad vlašimský byl vybudován na skalnatém ostrohu nad řekou počátkem 14. století a s jeho nejstarší podobou souvisí spodní část okrouhlé věže při východním nárožní a část přilehlého paláce, dnes součást severního křídla.
K výraznějším stavebním úpravám dochází ve 14. století za pražských arcibiskupů a Jana Očka z Vlašimi a jeho synovce Jana z Jenštejna, kdy se středověký hrad mění na reprezentační sídlo oběma preláty často navštěvované. O tom svědčí i několik listin zde vydaných.
Do dějin této stavby se zapsali i Trčkové z Lípy, kteří Vlašim získali v roce 1442 a na přelomu 15. a 16. století hrad přestavovali. Za jejich éry vzniklo vnější opevnění, z něhož se po dnešní dobu zachovala hradba v pivovarské budově a bašta, které v následujících letech doplnil val a nároží bastiony.
Se jménem Vostrovců z Kralovic spojujeme přestavbu hradu na renesanční zámek v letech 1580 - 1620, kdy se výškově sjednotily jednotlivé budovy, přistavěla věž osmibokou nástavbou a hlavní palác byl doplněn renesančními hřebínkovými klenbami i sdruženými obdélnými okny. První i druhé patro věže ozdobily bohaté štuky, v severozápadním rohu nádvoří vzniklo schodiště s klasicistními arkádami navazujícími svým provedením na pražské dvorské prostředí.
Za Talmberků v roce 1627 zámek částečně vyhořel a byl postupně obnovován a přestavován, takže po roce 1700 pozměněno jižní křídlo, vybudován pivovar a nové konírny na jižní straně. V roce 1774 získali vlašimské zboží Auersperkové. V jejich držení zůstává zámek až do roku 1945, kdy byl vyvlastněn a přešel do rukou československého státu. Byl využíván pro správní a kulturní účely.
Součástí zámku je i romantický krajinářský park anglického typu založený roku 1775 Karlem a Marií z Auersperků a postupně doplňovaný romantickými stavbami, z nichž se do dneška zachovala hradní zřícenina, čínský pavilón, socha Samsona a Benátská studánka. Působivou až mystickou atmosféru parku na počátku 19. století zachycuje album ručně kolorovaných rytin A. Pucherny. Vlašimský park představuje v podstatě nejstarší známý počin o založení přírodně krajinářského parku v Čechách, který v minulých dobách patřil k nejzdařilejším.
V uplynulých letech byla nejstarší část zámku generálně rekonstruována a slouží k prezentaci sbírek Muzea Podblanicka pro širokou veřejnost. Pro slavnostní účely Městského úřadu ve Vlašimi byla také zařízena obřadní síň. Zájemcům o přírodu a dějiny regionu je určena odborná muzejní knihovna a přednáškový sál. Muzeum Podblanicka seznamuje návštěvníky s historií regionu a přírodou ve Vlastivědné expozici. Největší vlašimská a.s. Sellier a Bellot - se také podílela na Expozici loveckého a sportovního střelectví, která je umístěna ve II. patře severního zámeckého křídla.